

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 180 mΩ |
| Height | 940 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 30 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 13 A |
| Current Rating | -1.3 A |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Threshold Voltage | -2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 150 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -1.3 A |
| Rds On Max | 180 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 10 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 15 ns |
| Dual Supply Voltage | -30 V |
| Gate Charge | 1.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 180 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -2 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 312
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15638
Ext.Price$0.15638
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15638 | $0.15638 |
| 10 | $0.14151 | $1.41510 |
| 50 | $0.12806 | $6.40300 |
| 100 | $0.11556 | $11.55600 |
| 500 | $0.10428 | $52.14000 |
| 1000 | $0.09723 | $97.23000 |
| 3000 | $0.09065 | $271.95000 |
| 5000 | $0.08634 | $431.70000 |
